Hír:

”(..) farsangi felvonulással, gyermek néptánccsoportok és busócsoportok bemutatóival kezdődik meg a hat napon át zajló, tizenöt helyszínen kétszáz programot kínáló mohácsi busójárás. Az ország legnagyobb téltemető, tavaszköszöntő eseményén, a február 16. és 21. között zajló hagyományőrző népszokáson a szervezők korábbi közlése szerint rekord számú, 2200 maskarás és 70 busócsoport vesz részt.

Téltemető, tavaszköszöntő whisky ajánlás. Igazán jól hangzik! Mi mást is lehetne a mohácsi busójárás apropóján kínálni, mint pár olyan whiskyt, amik vagy megjelenésükben vagy épp karaktereikben legalább annyira “ijesztőek” vagy rejtőzködnek, mint a busók? Van-e ilyen whisky?

Mielőtt belevágtunk, pár szót a busókról. A busójárás, a magyarországi sokácok téltemető farsangi mulatsága, ahol ijesztő faálarcokba és birkabőrbe öltözött figurák rémisztgetik a telet, illetve manapság a turisták ezreit. Mondjuk inkább vendégeknek őket, mert annak ellenére, hogy a busójárás hivatalosan is hungarikum és többnapos fesztivállá nőtte ki magát, még mindig inkább népszokás, mint turizmus. Amennyi meg elcsúszott belőle, legyen. Megérdemlik.

Mohácsi busósok, szevasztok!

A busójárásról, bár a legenda szerint a török kiűzése adta az alapját, első feljegyzéseink az 1783-ból vannak, érdekes módon majdnem pontosan száz évvel későbbről, mint a mohácsi és déli területekre betelepedett, felhúzódott katolikus balkáni népek érkezése. A török kiűzése, 1680-as évek végén az elnéptelenedő környékre sokác népcsoport érkezett vagy telepítették őket. A sokácok a mai Bosznia-Hercegovina területéről származnak, sőt ha valaki mélyen beleássa magát még konkrét kistérségek és falvak neveit is megtalálja, mint “őshazájukat”, azonban a közegük ellenére teljes egészében katolikus népcsoport. Tulajdonképpen boszniai horvátok, akik az ortodox és muzulmán közegben is keményen tartották katolikus vallásukat. Ezzel is érkeztek fel a mohácsi síkra, ahol bár a keresztény magyar történelem kevésbé ad biztonságot sugalló múltat, a sokácok azóta is hazájuknak élik ezt a földet. Hívták őket katolikus rácoknak is, részben a Balkánról való felhúzódás és a környék amúgy is eklektikus délszláv hagyományai miatt, de a sokácok magukat egyértelműen elkülönítik a szerbektől, mind nyelvezeteben, mind vallásban. Horvátok, bár magukat inkább sokácként írják le mint horvátnak, mind a sokácok, mind a másik helyi töredék, a bunyevácok a magyarországi horvát kisebbséghez tartoznak. Magyarok. Hungarikumok. És miközben az ország másik végében a kárpátaljai magyarságot épp fizikai létében kívánja egy Európai Unióba igyekvő ország eltüntetni, pusztítani kulturális jelenlétét és emlékeit, mi, ugye a “kirekesztő fasiszta magyarok”, épp hungarikumként éljük meg a sokác kisebbség hagyományőrzését. És vajon mi kellett volna még, hogy az EU befogadja az őshonos kisebbségek védelméről szóló minority safe pack javaslatot, ha nem az, hogy ezeket a töredékeket valóban szellemi és fizikai értelemben védeni, úgy, ahogy mi csináljuk, és nem úgy ahogy a munkácsi várról, Zrínyi Ilona otthonáról, a kis Rákóczi örökségéről ledöntött turul szobor, vagy az úzvölgyi temető meggyalázása, esetleg a mai napig érvényben lévő és ez alapján magántulajdont rekviráló benes-i dekrétumok “teszik”. Úgy európai módra…Na mindegy. Voltunk, vagyunk, leszünk.

Fapofa

A leghíresebb sokác származású magyar, talán kevesen tudják, de az egyetlen magyar aranylabdás, Albert Flórián, a Ferencváros legendája volt. De legalább ekkora az ismertsége a busónak magának ma már. A busó a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett, birkabőrcsuklyás maszkot viselő alak. A neves népművészek által faragott maszkok egyedi kivitelűek. A busó jellegzetes ruházata a bocskor, a csizma, a fehér vászongatya, a bundájával kifordított birkabőr derékban kötéllel vagy lánccal összekötve, amelyre egy, vagy több kolomp van felaggatva, valamint a vállon viselt tarisznya. Egyfajta sokác Csubakka..

A sokác Peaky Blinders
Mohácson időnként lehullanak legjobbjaink a hosszú harc alatt…
Fánkdémon
Hajas szalon a Bácskában

Ezek a figurák hangosan, zajosan, tűzesen járják Mohácson és ijesztgetik, sőt fizikailag bántalmazzák, zaklatják a látogatókat. Nincs busó etikai kódex, így gyakorlatilag a legkevésbé a hölgyek vannak biztonságban, akiket bizony a busók álarca mögé bújt férfiak kíméletlenül megfogdosnak. Ha ehhez még hozzátesszük, hogy a busójárás utolsó beépült eleme egy jankele nevű figura, az 1890-es évekre visszanyúló történettel, miszerint a városba érkező szegény és rongyos vándorzsidó, egy bizonyos Jankele nevű, miközben a helyi gyerekek gúnyos mondókákkal csúfolták rongyossága miatt, a kezében lévő kis batyuval többször a gyerekek felé ütött a zsákjával. Ez a jelenet épült be a busójárásba, ahol a jankele nevű toprongyos álarcos manapság a kezében lévő rongyhasábbal, amibe liszt vagy fűrészpor van töltve, hatalmasakat csap a gyanútlan vendégek hátára. Szóval ha mindent egybevetek, a mohácsi busójárás egy katolikus hagyomány, ahol csúfot űznek a muzulmán vallásból, tömeges szexuális abúzust követnek el és még antiszemita hagyományokat is képvisel.. akkor még örülhetünk, hogy nem tiltották még be. (ez persze csak vicc, a busók se nem szexista, se nem xenofób, se nem antiszemita, szögezzük le)

Előttem jársz és szolgám leszel a másvilágon! – Lehel Mohácson, miután megjankelézte a német nagykövetet
Bunyevác muppet-show

De térjünk rá a whiskyre! Szóval mi jutott eszembe a busójárásról? Mi lenne a Barman’s Choice, ha ezekben a napokban érkeznél a bárpultomhoz? A világ leghíresebb maszk tematikájú itala, a japán Karuizawa Noh Series bármelyik palackja. A Noh egy japán táncművészeti előadás, ahol a szereplők mindegyike egy különös maszkot visel. Ezek a maszkok sokkal emberibb vonásokat mutatnak, mint egy busó álarc, de nem kevésbé bizarr, hadd ne mondjam betegesen horrorisztikusnak tűnik (apropó, az alábbi linken egy magyar fotóművész képei a busójárás mellékfiguráiról, nem kevésbé bizarr). A Noh maszk kultúrája a világ legjelentősebb maszk-kultúrája. Ezeket a nagyon is szimbolikus és egyben élő legendát jelentő tárgyakat tette a sorozatának címkéjére a hivatalos Karuizawa kiadásokként is értelmezhető Noh Series.

Tanulj, te nohaszna..!
NOHcsak..

Sokat nem kell róluk mondani, ma már a gyűjtők és befektetők kedvencei. A karrierem elején ezeknek a palackoknak a többsége viszonylag olcsó, és senkinek nem kellő valami volt. Senki nem tudott semmit a japán whiskykről, a minőségükről, meg magáról a Karuizawa Distillery történetéről. Sőt, akkoriban még se befeketetők, se gyűjtők nem léteztek pár tucat elvetemült mellett. Úgy értem világszinten.. Ekkorát változott a világ másfél évtized alatt. Emlékszem amikor valamikor a 2010 előtti időkben bementem a mai munkahelyem, a Royal Mile Whiskies üzletébe Edinburgh történelmi óvárosában, az eladó magyarázott valamit egy japán palackról amiről azt gondoltam, mi ez a hülyeség, kinek kell ez? Megerősített, hogy évek óta ül a kirakatban az üveg, dehát senkinek… Ebben maradtunk.

Karu bácsi a kirakatban
Cosa Nohstra, családban marad

Azóta rengeteg idő eltelt, megkóstoltam nem sokkal később a Karuizawat, kiderült, hogy egy pazar érlelés, a japán whisky csúcsa. Ami a Caroni a rumoknak, az a Karuizawa a japán italkultúrának. Egy időben el is kezdtem gyűjteni a Noh szériát de aztán egyik pillanatról a másikra elérhetetlen magasságokba kerültek, manapság több ezer font egy-egy palack.

Noh
Após maszk

A másik, sokkal kifinomultabb maszk tematika szintén japán, szintén Karuizawa de ezúttal kortárs független palackozótól. Tulajdonképpen a Karuizawa Geisha Series is adhatná a mai bejegyzés apropóját hiszen tegnap jelent meg ennek a sorozatnak a legújabb párja, a Karuizawa Platinum Geishas.

Platina milf
..és a húga

A 38 és 40 éves japán single maltok 25 000 és 30 000 brit fontba kerülnek. Bár ezt a sorozatot is gyűjtöttem egy darabig, amikor először adtak tízezer font fölött érte, gyarló módon megváltam tőlük évekkel ezelőtt. Ennek a sorozatnak egy párja volt az amelyiket magyar befektető csoporttal sikerült úgy megszereznünk, hogy már azelőtt olyan árat kínált érte a felkutatott vevő, amit még csak most kezd elérni a két üveg. Mi meg megcsináltuk vagy 5-6 évvel ezelőtt..Szóval maga a whisky ebben a szériában a geisha arcát tematizálja és az évente megjelenő páros kiadások, általában egy bourbon és egy sherry érlelés, különböző színárnyalatokban pompázik. Volt már Black, Gold, Pearl, Ruby, Emerald, Murasaki, Sapphire, stb)

Újpesti lányok

A sorozat nem tévesztendő össze a kvázi hivatalos, distillery bottling jelző alatt futó Geisha Series-zel ami a címkéjén bár a gésa tematikát viszi, sokkal inkább figurális, mint portré a “lányok” megjelenése.

Lehetett volna talán a rejtőzés, mint maszkviselés témába belemenni, és sokkal hétköznapibb, agyon sherryzett maltokról írni, amik manapság elársztják a piacot a kis indieknek köszönhetően, de azt hiszem a whisky sokkal több, mint ami a palackban van, ennek pedig lényeges eleme a megjelenés. Ez pedig ma jobban passzolt a mai whisky ajánláshoz, mint mondjuk egy cask strength tíz éves kóla-sötétségű indie Glen Spey, aminek önmagában így nem sok értelme van. De ez már egy másik monológ lesz.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük